Det kan være vanskelig å velge den riktige feriebåten, men det finnes noen generelle retningslinjer du kan ha i bakhodet før du tar en endelig beslutning.
Plass ved cockpitbordet
Vanligvis er det plass til to personer mindre ved cockpitbordet enn i lugarene. Dette betyr at man må leie en større båt hvis man vil ha plass til alle, eller leve med at noen sitter med tallerkenen i fanget under måltidet.
Badeplattform / Badestige
Større båter har ofte en større og sammenleggbar badeplattform. Dette betyr at flere kan bade og ta svømmeutstyr av og på om gangen. På eldre båter oppstår det nemlig ofte kø rundt badestigen når båten er ankret opp.
To eller ett ratt
Sikten blir mye bedre når man velger en båt med to ratt, men det er ikke bare under selve seilasen at dette er en fordel. I tillegg blir det også mye lettere å bevege seg i båten når man har to ratt, ettersom man slipper å gå opp på kistebenken hver gang man beveger seg fram og tilbake i båten.
Dette oppleves også tydelig når man bader, ettersom det er mye enklere å bevege seg rundt i båten når den er utstyrt med to ratt.

Ett eller to rorblader?
På båter med ett rorblad er det lett å snu båten. Dette gjøres ved at roret legges i bordet, samtidig som du gir full gass framover. Dette betyr at hekken kastes nesten helt rundt når du manøvrerer båten. Mange nye båter er utstyrt med to rorblader som sitter litt ute i siden. Vær oppmerksom på at disse båtene manøvrerer annerledes enn båter med bare ett rorblad i midten av båten. Den manglende evnen til å «kaste» hekken rundt utlignes ofte av at det kan være installert en baugpropell på de nyere båtene. Vær allikevel oppmerksom på at båter med to rorblader skal håndteres på en annen måte enn det man kanskje vanligvis er vant til.
Bør jeg velge en ny eller eldre båt?
Det spiller ingen rolle om du seiler i en ny eller eldre båt ettersom seilområdet, vannet og båthavnene er de samme. Det er bare båtens alder og størrelse som påvirker prisen til ferien.
Samarbeidspartnerne våre har alltid ambisiøse vedlikeholdsplaner for båtene de leier ut, og vi samarbeider bare med operatører som gjør alt de kan for at båtene som tilbys kundene våre er i tipp topp stand. Vi må allikevel understreke at det selvfølgelig finnes forskjeller på en ny og eldre båt. Båtene som leies ut seiler mye mer enn en tilsvarende båt her hjemme, og den seiler ofte opptil 25-30 uker i året. Ved valg av en eldre båt må du regne med at den kan framstå som noe brukt og slitt. I tillegg kan det forekomme mindre feil på båten og på utstyret i båten. For eksempel kan putene være litt flate, putetrekket kan ha revnet, diesel- og ferskvannmåleren virker ikke, eller at dører og skuffer ikke kan lukkes ordentlig. Det kan også i noen tilfeller begynne å lukte på toalettene, noe som er grunnen til at septiktankene ofte er frakoblet på eldre båter.
Nye båter har også nye instrumenter. Dette betyr at kartplotteren har større skjerm, slik at det er lett for styrmannen å følge med fra styreposisjonen. På en litt eldre båt er kartplotteren mye mindre. Hvis man velger en båt fra begynnelsen eller midten av 2000-tallet, har kartplotteren ofte en veldig liten skjerm helt nederst i navigasjonsinnretningen ved kartbordet.
Vi anbefaler derfor at du alltid prioriterer alder framfor størrelse, og heller velger en litt mindre og nyere båt. Hvis du allikevel insisterer på å velge den eldre båten er det viktig at du tar hensyn til at den har vært brukt av mange personer. Nyere båter har ofte en sammenleggbar badeplattform og en loddrett stevn, noe som i praksis betyr at en ny båt på 37 fot har like god plass som en seks år gammel båt på 40 fot.

Katamaran eller seilbåt?
En katamaran er god å ligge stille i og den har mye plass. Hvis to familier deler båten har hver familie sitt eget skrog, men her oppholder seg man bare når man skal sove.
Ellers er man sammen i det digre fellesrommet som består av salongen og byssa. Fellesrommet har en åpen forbindelse til cockpiten, hvor det ofte finnes et sofahjørne. Uansett om man lager mat, styrer båten, sitter i cockpiten eller bruker trampolinen, har du alltid muligheten til å se havutsikten på 360 grader. På den måten får du med deg alt som skjer i løpet av seilasen.
Hvis du har en kaptein eller et par utålmodige tenåringer ombord, kan man alltid sove ute i mannskapslugaren som har egen inngang gjennom skylighten. På de fleste katamaraner finnes denne helt ytterst i stevnen.
Når man seiler med katamaran, særlig med sidevind, må man venne seg til at den «vralter» når en bølge først treffer og løfter skroget. En katamaran er noe dyrere enn en vanlig seilbåt, men en katamaran på 40 fot vil fremstå som mer romslig sammenlignet med en av de største seilbåtene på over 50 fot.
En seilbåt er god å seile i og mange synes at en seilbåt føles mer behagelig på sjøen. Samtidig er det mye mindre plass på en seilbåt i forhold til en katamaran. Dersom man går ned i le for å drikke kaffe, lage mat, se på sjøkortet eller lignende, så er man nede i kjelleren av seilbåten og har ikke lenger mulighet til å følge med på selve seilasen. Hver gang man lager mat, så må man flytte måltidet fra kjelleren og opp på cockpitbordet.